Aydınlatma Sistemleri 

Kaynak: Aydınlatma Sistemleri ve Enerji Verimliliği  Yazar: Yrd. Doç. Dr. Ahmet TEKE, Hakan EZGİN

İşletmelerde aydınlatmanın toplam elektrik tüketimindeki oranı %2 ile %10 arasında değişmektedir. Aydınlatma sistemlerindeki yeni gelişmelerde bu oranlarda verimlilik sağlanabilmiştir. Aydınlatma sistemlerinde verimlilik ilk kurulum aşamasında, bakım ve revizyonla veya aynı lümeni(ışık akısı) verebilen fakat daha az enerji tüketen cihazların kullanımıyla sağlanabilir.

Tasarruf ve Verimlilik

Enerji tasarrufu enerji ve enerji kaynaklarının verimli olarak değerlendirilmesi amacıyla, kullanıcılar tarafından alınan önlemler sonucunda harcanan enerji miktarında sağlanan azalmadır. Enerji verimliliği ise yeni teknoloji kullanma yoluyla üretimi, kaliteyi ve performansı düşürmeden, sosyal refahı engellemeden enerji tasarrufu sağlanmasıdır.

 

Aydınlık düzeyinin artmasıyla iş yerlerinde önemli hataların önlenmesinde ve emniyet gerekliliklerinde daha kolay sonuca ulaştığı görülmektedir. Daha iyi bir aydınlatma sistemiyle hem tasarruf edebilir hem de daha güvenli bir ortamda çalışabilirsiniz. İki lambadan birini söndürmek tasarruf, aynı aydınlatmayı sağlayan, daha az enerji tüketen teknolojik lambaların kullanılması verimliliktir. Fabrika aydınlatmasında dikkat edilecek önemli konu, aydınlatma seviyesi fabrika ya da üretim bölgesinde yapılacak işin doğasına uygun seçilmelidir. Sağlıklı ve yeterli aydınlatma ile ortam ve çalışılan nesnelerin renkleri, şekilleri ve ayrıntılar net olarak seçilebilir. İyi bir aydınlatma güvenlik ve verimliliği artırır. Yüksek dikkat gerekli ve hassas işler yapılan bölgelere uygun renk sıcaklığında aydınlatma yapılmalıdır. Uygun renk sıcaklığı seçilmez ise renk algısı gerekli işlerde verimlilik düşebilir.

led lamba ile ilgili görsel sonucu

LEDLİ AYDINLATMA SİSTEMLERİ

LED kelime olarak Light Emitting Diode “Işık Yayan Diyot” baş harflerinden oluşmaktadır. LED'ler aslında bir yarı - iletken diyot olmakla birlikte normal diyotlardan farklı olarak jonksiyon bölgelerinde yayınladıkları fotonlar aracılığı ile ışık verirler. Fakat yaydıkları ışık diğer akkor flamanlı lambalar veya flüoresan tüplerde olduğu gibi LED’ler herhangi bir termik veya kimyasal işlemler sonucu ışınım yapmazlar. Bu sebeple ömürleri, verimleri çok daha yüksek ve fiziksel boyutları ise tam tersine çok daha küçüktür. Bu sebeple yüksek ısı yaymadıkları, kırılma olasılıkları bulunmadığı için düşük aktivasyon enerjili patlayıcı sıvıların ve gazların bulunduğu ortamlarda ve diğer kazaların ortaya çıkabileceği ortamlarda kullanılmak için en iyi çözümdür. Çevreye Dost Flüoresan, metal halide ve sodyum lambaları yüksek miktarda cıva içermektedir. Bozuk ampullerin büyük oranda geri dönüşüme tabi tutulmadığı düşünüldüğünde, bu ampullerdeki zehirli cıva toprağa ve sulara karışmaktadır. Avrupa Birliği’nde RoHS (Restriction of Hazardous Substances – Tehlikeli maddelerin kısıtlanması) direktifi kapsamında elektronik malzemelerde cıva, kurşun, kadmiyum ve benzeri maddelerin kullanımı yasaklanmış olup, bu yasaklı maddelerin hiç biri LED’lerde bulunmamaktadır. Güvenlik LED’li aydınlatma sistemleri düşük voltajla çalışmaktadır. Havada yanıcı gazların bulunabileceği ortamlarda (rafineriler, kimyasal üretim yapan fabrikalar) kullanılan gaz deşarjlı ampullerin (flüoresan, metal halide, sodyum ve cıva buharlı ampuller) oluşturduğu arklardan dolayı yangın çıkma olasılığı LED’lerde yoktur. LED’in Özellikleri ve Sağladığı Diğer Faydalar; -Uzun vadede daha ucuz fiyat. -50.000 saat ömür. -Darbe ve şoklara dayanıklı. -Yüksek enerji tasarrufu. -Nem ve suya dayanıklı. -Bol renk alternatifi. -Doğal bir ışık kaynağıdır ve UV ışıması yoktur. -Solar panellerle (DC) çalışabilme özelliği. -NS (nano saniye) seviyesinde reaksiyon verme özelliği. -Titreşimsiz yanma özelliği -Vibrasyondan etkilenmeme özelliği -UV içermediğinde, sinek ve böcek çekmeme özelliği -Düşük ısı üreterek enerjinin ısı kaybını önler -110˚C bu değer akkor flamanlı ampullerde 2.700˚C'ye kadar çıkmaktadır.

 

Enerji tasarrufu ve aydınlatma sistemlerinde çözüm ortağınız olmayı çok isteriz. Lütfen bizler ile irtibata geçiniz.