Kesintisiz Güç Kaynağı ( UPS ) 

Kaynak: Elk. Müh. Ahmet Becerik

 

Günümüzde, transfer zamanı çok kısa hassas ve kritik yüklerin beslenmeleri büyük önem taşımaktadır. Yüksek yapılarda kullanımları artarak yaygınlaşan elektronik veri işleme ve iletim sistemleri, başta bilgisayarlar olmak üzere özellikle bu teknolojilere dayalı tüm donanımların sürekli ve kaliteli elektrik enerjisi gereksinimini de beraberinde getirmektedir.

Elektrik kesintisi ve elektrik şebekesindeki dalgalanmalar, özellikle iş merkezi niteliğindeki yüksek yapılarda her zaman elektrik/elektronik sistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir. KGK sistemleri, yedek güç kaynağı olarak, enerji kalitesi problemlerinin oluştuğu anda kritik yükleri korumak amacı ile kullanılır. Kritik yükler, KGK’na paralel olarak yada KGK üzerinden ana güç kaynağına bağlanır. Gerilim düşmesi, gerilim yükselmesi, frekans dalgalanması gibi bir enerji kalitesi problemi oluştuğunda kritik yükleri çalışır durumda tutmak için gereken enerji, KGK tarafından sağlanır.

 

KGK sistemleri, daha çok hassas yükleri kısa süreli beslemek için yapıldığından, kullanılacağı yere göre tasarımının gerçekleştirilmesinde yarar vardır. Bu KGK’nı hem ekonomik hemde kullanılabilir hale getirecektir. Öte yandan yüksek yapılarda, KGK sistemleri uzun süreli besleme süreleri ile projelendirilmesi gerek akü maliyeti gerekse tasarım güçlüğünden dolayı tek başına uygun değildir.Bu bağlamda şebekeye paralel çalışan otomatik bir jeneratör sistemi ile birlikte projelendirilmesi en uygun çözüm olmaktadır

kesintisiz güç kaynağı pdf ile ilgili görsel sonucu

Kesintisiz güç kaynağı çözümlerimiz için lütfen iletişime geçiniz.